Przejdź do treści

Dzikie Krowy ktopka PL

Charakterystyka rasy Galloway

 

Niewątpliwie Galloway ma wiele wspaniałych cech.
Na biednej ziemi są bezkonkurencyjne (…).
Nie ma innej rasy wartej więcej na funt wagi niż pierwszorzędne Galloway.

William McCombie (1805 – 1880) szkocki hodowca, autor monografii
Bydło i rasy bydła, członek parlamentu Brytyjskiego.

 

Galloway jest bardzo starą rasą bydła mięsnego. Jej nazwa pochodzi od prowincji znajdującej się na południu Szkocji. Jest ona bezkonkurencyjną rasą pastwiskową wykorzystującą grube trawy i rośliny odrzucane przez inne rasy. Pozwala zagospodarowywać zarastające nieużytki, górzyste tereny oraz ziemie gorszych klas. Jej zdolność do wytwarzania wysokiej jakości wołowiny bezpośrednio z trawy ma prawdziwą wartość gospodarczą – młody byk Galloway może wyprodukować 150-200kg tuszy. Starsze byki ważą zwykle od 600 do 800kg, a starsze krowy 400-500kg. Masa urodzeniowa cieląt jest niska, zwykle to 20-25kg. Galloway wycielają się same, najczęściej w ustronnej części pastwiska. Nowo narodzone cielęta są wytrzymałe, energiczne i pełne życia. Rasa ta należy do długowiecznych, wiele krów cieli się regularnie aż do wieku dwudziestu i więcej lat.

Najbardziej rzucającą się w oczy cechą Galloway jest ich długa sierść. Umaszczenie waha się od bardzo popularnego czarnego, poprzez srebrno-brązowy i czerwony aż do białego z ciemnym zabarwieniem w okolicach oczu, nosa, uszu, wymienia i kończyn. Sierść pełni dwojakie zadanie, zewnętrzna jej część chroni przed wiatrem i deszczem, a miękka wewnętrzna, podobna do futra, zapewnia izolację termiczną i chroni przed wilgocią. Z projektu badawczego dotyczącego gęstości futra, przeprowadzonego przez Kanadyjski Rządowy Zakład Doświadczalny wynika, że bardziej gęste futro posiadają tylko bizony. Chociaż Galloway uważa się za rasę północnego klimatu okazało się, że jest w stanie zaaklimatyzować się zadziwiająco dobrze również w cieplejszych regionach. Zwierzęta więc nie wymagają obory i powinny być hodowane w systemie wolnego wypasu cały rok. Prócz stałego dostępu do wodopoju i pastwisk, w zimie, należy zapewnić im siano.

Bydło wykazuje zachowania stadne, osobniki są na ogół dość potulne. W sytuacji zagrożenia mamki są jednak bardzo odważne, przed drapieżnikami potrafią bronić się stadnie – twierdzi się, że kilka Galloway w stadzie owiec chroni je przed niebezpieczeństwem ataku psów. Galloway jest naturalnie bezrogie, a zamiast rogów ma kostne zgrubienie na szczycie czaszki.

Ze względu na gęstą sierść o doskonałych własnościach izolacyjnych oraz zgodne z naturą żywienie trawą i sianem, Galloway nie produkują nadmiernej zewnętrznej warstwy tłuszczu, która podczas uboju kończy zwykle na podłodze u rzeźnika, a ich mięso jest soczyste, delikatne, aromatyczne i bogate w korzystne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Wyniki Cycle IV Germ Plasm Evaluation (GPE) Program at the USDA Meat Animal Research Center (MARC), Clay Center, Nebraska wykazały, że mięso Galloway znajduje się na szczycie rankingów smaku, soczystości i kruchości.

Charakterystyka rasy idealnie wpisała się w posiadane i dzierżawione, w znacznym stopniu zadrzewione, usłane licznymi pagórkami, urwiskami i wąwozami tereny. Każdy kolejny rok hodowli potwierdza tylko słuszność podjętego ryzyka zakupu pierwszych osobników i powrotu do modelu w pełni ekstensywnego.